2016/01/26

JAWA Californian

Ačiū Algimantui Gedvilui, kad skyrė laiko ir prisėdo parašyti apie JAWA Californian.


Turbūt nerastumėte žmogaus, kuriam nepatiktų ar kuris liktų abejingas JAWA 360 arba kitaip liaudyje vadinamos „Senutės“1 grožiui. Apvalainos motociklo linijos, sodriai raudona spalva, veidrodžiu blizgantys chromuoti bako šonai.
Viena iš „Senutės“ modifikacijų - tai JAWA 362/00/02 arba kitaip vadinama „Californian IV“ su atskira tepimo sistema  „Oilmaster“.

Neišlepinto vartotojo motociklas

Savo laikmečiui, šeštajame praeito amžiaus dešimtmečiui „Senutės“ dizainas ir techninės charakteristikos tikrai buvo neblogos. Kita vertus, to meto vartotojas, gyvenęs Sovietų sąjungoje, už geležinės uždangos, nebuvo labai išlepintas ir neturėjo didelio pasirinkimo.

JAWA buvusioje Sovietų sąjungoje buvo pozicionuojamas kaip greitaeigis motociklas, skirtas eksploatuoti plentu, t.y. gerais keliais. Nesuklysime sakydami, kad išvystyto socializmo laikais tai buvo vienas geriausių motociklų, kurį oficialiai galėjo įsigyti motociklų mylėtojai. Tai buvo daugelio paauglių ir jaunuolių svajonė. Norint įsigyti minėtą motociklą, reikėjo turėti daug kantrybės stovint eilėje arba turėti taip vadinamą „blatą“.

Populiariausias JAWA modelis

Kaip bebūtų keista, tačiau kažkada „Senutė“ buvo nauja. 1953 metų rudenį pasaulį išvydo vieno cilindro 250 cm3 JAWA 353 bei dviejų cilindrų 350 cm3 JAWA 354. Būtent nuo  šių motociklų prasideda taip vadinamos „Senutės“ istorija. Tai nereiškia, jog JAWA iki tol nebuvo gaminama. Šio, mūsuose garsaus ir žinomo prekės ženklo istorija prasideda nuo 1929 metų, tačiau prieškariu pagaminti JAWA motociklai yra gana reti ir Lietuvoje beveik nežinomi. Oficialus JAWA motociklų importas į buvusią Sovietų sąjungą prasidėjo tik nuo 1957 - 1958 metų2.

Pirmieji oficialiai pasirodę to meto Lietuvoje JAWA motociklų modeliai buvo JAWA 353/04 (250 cm3) ir JAWA 354/04 (350 cm3). Pas mus kaip „Senutė“ yra žinoma „Jawa 360/00“, gaminta 1964–1974 metais, kuri iš esmės buvo modernizuota Jawa 354. Jawa 360/00 yra vienas labiausiai paplitusių modelių tarp JAWA markės mylėtojų. Taip pat reikėtų paminėti ir JAWA 559, kuri nuo JAWA 360 iš esmės skyrėsi tik variklio kubatūra, pirmoji buvo dviejų cilindrų 350 cm3 antroji vieno cilindro 250 cm3.

Nors policijos motociklas Čekoslovakijoje, kapitalistiniame pasaulyje – ne prestižas

JAWA 362/00/02 niekada oficialiai į Sovietų sąjungą importuojamas nebuvo. Net pačioje buvusioje Čekoslovakijoje tai buvo gana retas motociklas, kurį naudojo ir minėtos valstybės Policija. Jėgos struktūros matyt šio modelio motociklą naudojo todėl, kad jis buvo greitesnis nei dauguma kitų to meto Čekoslovakijoje eksploatuotų motociklų ir galėjo pavyti bet kokį pažeidėją. Beje, pačioje socialistinėje Čekoslovakijoje JAWA 362/00/02„Californian“ irgi buvo svajonių motociklas, nes į vietinę rinką jų pakliūdavo labai mažai.

Kiek kitokia situacija buvo vakaruose arba taip vadinamame kapitalistiniame pasaulyje. Jungtinėse Amerikos valstijose JAWA buvo pardavinėjama Eaton's parduotuvių tinkle, taip pat buvo daug smulkių dilerių. Tam, kad taptum dileriu pakakdavo įsigyti porą motociklų, tam tikrą kiekį detalių bei pakabinti firminę Motkov3 iškabą. Vokietijoje JAWA buvo platinama per Neckermann katalogą. Kitoje geležinės uždangos pusėje JAWA  tos prestižo aureolės neturėjo, nes vartotojas turėjo kur kas didesnę pasirinkimo galimybę.


Amerikietiška motociklo versija
                     
Interneto platybėse galima rasti įvairių duomenų apie JAWA 362/00/02  galingumą ir greitį. Vienur nurodoma 24 arklio jėgos ir atitinkamai greitis 140 km/h. JAWA „Californian“, kurioje buvo montuojamas atviro tipo oro filtras, kitos karbiuratorius, bei duslintuvai su trumpesnėmis „fleitomis“ - taip vadinama amerikietiška motociklo versija. Nurodoma, kad tokia versija išvystydavo iki 28 arklio jėgų galią.

Aukščiau išvardinti konstrukciniai pakeitimai negalėjo sąlygoti tokio ženklaus motociklo galios padidėjimo. Turbūt šis skirtumas atsirado dėl skirtingų skaičiavimo metodikų ir standartų Europoje ir Amerikoje. Jungtinėse Amerikos valstijose taikoma kiek kitokia variklio galios skaičiavimo metodika, pavyzdžiui, ten nėra įvertintas generatoriaus sukuriamas pasipriešinimas, t.y. matuojant galią generatorius tiesiog atjungiamas.  Taigi vadinama amerikietiška motociklo versija galėjo būti galingesnė nei europietiška tačiau ne tiek ženkliai.

Keturios „Californian“ versijos

Kodėl atsirado „Californian“? Patys čekai teigia, kad nepaisant to, jog JAWA 559/04 bei JAWA 360/00  turėjo didžiuli pasisekimą, buvo reikalingas didesnio galingumo bei naujos išvaizdos motociklas, todėl JAWA gamyklos eksperimentinis padalinys 1966 metais ėmėsi radikaliai atnaujinti jau gaminamus motociklus. Dėl to ir atsirado „Californian“ šeima. Manytina, kad šita JAWA modifikacija atsirado dėl siekio padidinti minėtos markės motociklų eksportą į vakarų Europą bei Šiaurės Ameriką. Identifikuojamos keturios JAWA „Californian“ laidos.

„Californian“ - tai puikus pavyzdys, kai neesminių motociklo detalių pakeitimas kardinaliai pakeičia motociklo išvaizdą ir sukuria lengvumo bei dinamiškumo įspūdį. Motociklo JAWA 362/00/02 rėmas iš esmės yra identiškas motociklo JAWA 360/00 rėmui. Vienintelis esminis skirtumas - tai minėtų detalių laikiklių, prie kurių tvirtinasi galiniai pakojai bei duslintuvai, ilgis. JAWA 362/00/02 minėtos detalės yra trumpesnės, nes šio modelio motociklų duslintuvai yra užriesti į viršų.


Sportinio tipo motociklas

Šioje vietoje reikėtų pažymėti, jog 1974 metais buvo pagaminta partija motociklų „Californian“, skirtų Šiaurės Amerikos  rinkai su tiesiais duslintuvais. Analogiškos konstrukcijos rėmas kartais buvo naudojamas „Californian“, kuriais buvo apginkluota Čekoslovakijos milicija.

Taip pat JAWA 362/00/02 naudoti kiek kitokie, vizualiai lengvesni galinis ir priekiniai sparnai, atvira grandinės apsauga, ant kurios dešinėje motociklo pusėje statosi akumuliatorius, o kairėje motociklo pusėje tvirtinasi „Oilmaster“ sistemos tepalo bakelis.

„Californian“ - sportinio tipo motociklas, tai galima suprasti išardžius galinį amortizatorių, dėl išlengvinimo amortizatoriaus viršutinis dangtelis padarytas ne iš geležies, kaip mums įprasta, bet iš aliuminio.

JAWA 362/00/02 aukštesnė ir ilgesnė už JAWA 360/00. Minėtą aplinkybę sąlygojo joje sumontuoti didesnio diametro ratai su 18 colių skersmens ratlankiais.

Silpnoji vieta – 6 voltų elektros sistema

Dar vienas esminis skirtumas nuo taip vadinamos „Senutės“, tai „Californian“ elektros sistema. JAWA 362/00/02 buvo montuojamas galingesnis generatorius nei JAWA 360/00, 45 w prieš 55 w. Čia galima priminti, jog JAWA 634 generatorius buvo 75 w, tačiau ir jo galia nebuvo pakankama. Iš esmės elektros energijos gaminimo problemas JAWA motociklų gamintojams pavyko išspręsti tik modelyje 638/05 sumontavus 12 v elektros įrangos sistemą.

Nepaisant padidinto generatoriaus galingumo, JAWA 362/00/02 elektros sistema yra silpnoji šio motociklo vieta kaip ir visų JAWA motociklų, kuriuose buvo sumontuota 6 voltų elektros sistema. Generatoriaus galingumo nepakanka norint važinėti dieną su įjungtomis trumposiomis šviesomis, kaip to reikalauja šiuolaikinės kelių eismo taisyklės. Tada, kai buvo kuriamas ir gaminamas šis motociklas, kelių eismo taisyklėse tokio reikalavimo nebuvo.

Generatoriaus galios trūkumo nesugeba kompensuoti ir kai kuriuose motocikluose montuota „BOSH“ krovimo relė bei uždegimo ritės. Be „BOSH“ krovimo relės motocikluose JAWA 362/00/02 taip pat buvo montuojama „BOSH“ priekinė lempa. Kalbant apie importinius elektros prietaisus, naudotus JAWA 362/00/02, reikia paminėti, jog kartu su „BOSH“ priekine fara buvo naudojama galinė fara „LUCAS“. Greta vakaruose pagamintų elektros prietaisų buvo naudojami JAWA motociklų mylėtojams gerai žinomi „PAL“ elektros prietaisai, t.y. priekinė ir galinės faros bei krovimo relė, identiškos naudotoms ant pirmos JAWA 634.


Pirma pavara – į viršų, kitos – žemyn

Variklio blokai tiek JAWA 362/00/02, tiek JAWA 360/00 iš esmės identiški. Paskutiniais gamybos metais 1973-1974 į „Californian“ buvo montuojamas greičių dėžės tokios pat kaip ankstyvosiose JAWA 634. Pirma pavara jungiasi į viršų, visos kitos žemyn ir skirtingai negu „Senutėje“ nėra laisvos pavaros daviklio. Technologinė skylė laisvos pavaros davikliui variklio bloke yra, tačiau ji uždengta varžtu.

Kalbant apie JAWA 362/00/02 variklio esminį skirtumą nuo 360/00 variklio, tai yra alkūninis velenas, kurio švaistiklių viršutinės galvutės diametras yra 18 mm, JAWA 360/00 šis yra 15 mm diametro. Alkūniniam velenui buvo panaudoti CZ 450 švaistikliai su didesnio diametro pirštais, tam kad atlaikytų padidėjusį variklio galingumą.  Kadangi „Californian“ yra panaudoti kitokie švaistikliai, tai sąlygojo ir kiek kitokių stūmoklių su didesne skyle pirštui nei „Senutėje“ montavimą.

Nepaisant to, jog „Californian“ cilindrai panašūs į naudotus JAWA 634, yra vienas esminis skirtumas – tai duslintuvo alkūnės tvirtinimo būdas. JAWA 362/00/02 duslintuvo alkūnė priveržiama vienu 6 mm  diametro varžtu, kaip ir 450 ar 455 CZ.
Negalima nepaminėti įstrižų galvučių, montuotų ant JAWA 362/00/02. Minėto tipo galvutės buvo naudojamos ant JAWA 633 „Bizon“ bei ankstyvų 634.


Pažintis rudens naktį

Šio straipsnio herojumi ir fotomodeliu tapo JAWA 362/00/02 pagaminta 1973 metais, t.y vienas iš paskutinių tokio modelio motociklų7. Pakliuvo jis Lietuva puikios būklės, tačiau nevažiuojantis. Greičių dėžėje nebuvo tepalo, „Oilmaster“ sistema atjungta. Valanda „šokio“ su atsuktuvu, dilde ir kitais neatsiejamais jawisto atributais ir motociklas suburzgė. Džiaugsmo buvo daug, ir šio kūrinuko autorius įsijungęs šviesas šviečiančias šiek tiek geriau už rankoje nešamą pomidorą išlėkė į rudens naktį.

Variklio garsas rodė, kad iki pilnos sveikatos jam kažko trūksta, nes iš jo sklido pašaliniai garsai. Klausa neapgavo ir „skrodimas“ parodė, kad sudegęs (pamėlynavęs) dešinys alkūninio veleno guolis. Guolis buvo sudegęs taip, kad net nepavyko iš jo ištraukti alkūninio veleno ašies. Alkūninis velenas iš variklio bloko išlindo su visu guoliu. Išardžius motociklą pastebėta, jog kairiajame cilindre trūko vidurinysis žiedas, dėl ko buvo sugadintas stūmoklis, išlaužtas stūmoklio „langas“. Be kita ko buvo padilusios alkūninio veleno bronzinės įvorės.

Taigi atlikus defektacija liko tik viena smulkmenėlė - gauti trūkstamas detales. Čia buvo kreiptasi į poną Vojtěch Hlásný, internetinės parduotuvės www.mototechnik.cz savininką ir JAWA motociklų mylėtoją. Nepaisant to, jog kai kurių detalių, kaip alkūninio veleno ašių, pirštų įvorių ir kitų, jo internetinėje parduotuvėje nebuvo, pasistengęs ir paieškojęs – parūpino.


„Oilmaster“ sistema – skiriamasis „Californian“ bruožas

Na, žinoma, daugiausia vargo buvo su „Oilmaster“ sistema. Nepaisant to, jog Iržis Dočkal savo veikale apie JAWA motociklų remontą, kuri galima laikyti jawistų Biblija, teigia, kad ši sistema labai patikima, toks jo teiginys atrodo abejotinas. Išanalizavus variklio defektų pobūdį, susidarė įspūdis, jog jie atsirado dėl minėtos sistemos neveikimo ar prasto veikimo. Kadangi „Oilmaster“ sistema – tai šio motociklo skiriamasis bruožas, buvo iškeltas uždavinys atkurti jos veikimą.

Nesinori pasakoti visų „erškėčiuotų“ kelių, kuriais teko vaikščioti remontuojant minėtą sistemą, tačiau reikia paminėti vieną faktą, kad vienas „sidabrinių rankų“ meistras ištekino riebokšlį „Oilmaster“ siurbliui, kurio parametrai 4x9x3 mm. Teko susidurti su „Oilmaster“ sistema, eksploatuojant naujesnius JAWA modelius, kuriuose stovi Micuni siurblys. Jis, iš esmės, nereikalauja jokio aptarnavimo ir eksploatavimo metu paprastai nekelia jokių problemų. To nebūtų galima pasakyti apie siurblį Motorpal, naudojamą „Californian“ motocikle.


Mažumėlę rūdžių - netrukdo

Šių metų pavasarį visas motociklas buvo išardytas, išvalytas ir surinktas atgal, siekiant išlaikyti jį kuo autentiškesnį. Autoriaus nuomone, senas daiktas turi turėti pãtiną ir mažumėlė rūdžių jam netrukdo.

Lyginat su „Senute“, didesnio skersmens ratlankiai tikrai daro minėtą motociklą smagesniu aukštesnio ūgio žmonėms ir nereikia, kaip važiuojant JAWA 360/00, keliais užsispausti ausų. Didesnė variklio galia, lyginant su „Senute“, taip pat suteikia tam tikro žavesio šiam motociklui. „Californian“ sumontuota „ritės“ tipo akceleratoriaus rankena, todėl jos eiga trumpesnė nei „Senutės“ ir tai suteikia šiam motociklui „sportiškumo“. Beje, akceleratoriaus rankenoje įtvirtintas specialus važtas, kurį galima naudoti kaip primityvią autopiloto sistemą. Smagiai į viršų pariesti duslintuvai taip pat suteikia motociklui veržlumo įspūdį, bet kartu sukuria ir problemą – nuolatos tepalu aptekusį valstybinio numerio ženklą.

Šiandieniniame gyvenime ir eisme motociklas JAWA ko gero turi daugiau trūkumų, nei privalumų. Viena jų – silpnos šviesos jau paminėta. Kitas, kurį turi visi seni motociklai, tarp jų ir JAWA, trūkumas - silpnoka stabdžių sistema. Neišvengė šios bėdos ir „Californian“ stabdžiai silpnoki, tačiau, jei ką nors mylime, tai mylime su visais trūkumais ir privalumais.


1 Daugeliui skaitytoją pagrįstai kyla klausimas, kodėl „Senutė“, manytina, „Senutės“ pavadinimas atsirado rinkoje 1973 metais, pasirodžius JAWA 634, kuri vizualiai kardinaliai skyrėsi nuo JAWA 360 modelio ir atrodė žymiai progresyvesnė ir modernesnė.
2 Tai, kad oficialiai iki 1957 metų JAWA į Sovietų sąjungą nebuvo importuojama, nereiškia, jog minėtų motociklų nebuvo, dažniausiai tada motociklus JAWA parveždavo karininkai, tarnavę už Sovietų Sąjungos ribų, ir jūreiviai.
3 Motkov - tai prekybinis susivienijimas, kuris užsiėmė čekoslovakiškos auto ir moto produkcijos eksportu į užsienį.
4 Manytina, kad tie asmenys, kurie šiais laikais dar važinėja motociklais JAWA tikrai nebegalvoja, jog tai sportinis motociklas ir nebebando juo siekti greičio rekordų. Kita vertus, vienintelis JAWA matavimo prietaisais - spidometras yra linkęs įsiteikti rekordų siekėjams, nes paprastai rodo kiek užaukštintus duomenis. Kad tuo įsitikintum, pakanka į kelionę pasiimti navigacijos prietaisą, kurio rodomų duomenų tikslumas kur kas didesnis.




2016/01/10

Planas 2016

Planas dalyvauti su JAWA!

Gegužė – Mototourism Sprint, Vilniaus apylinkės;

Liepos 1-3 d. - Retro Tūrists ralis, Latvija (video);

Rugpjūtis, žolinės – Su JAWA iki jūros, motoveržliaraktis.lt;

Rugpjūčio 22 d. – Mototourism Rally, visa Lietuva.


JAWA gerbėjų bus ir šiuose renginiuose:

Gegužės 7 d. - Sezono atidarymas Vilniuje;

Birželis - BALTIC JAWA 2016, Valmiera, Latvija;

Birželis - Retro motociklininkų sąskrydis, Biržai. Organizuoja Lietuvos senovinės technikos klubai (info bus Oldtimer.lt);

Birželio 10-12 d. - 33-asis JAWASAKKI sąskrydis. Suomijos JAWA klubas kviečia ir mus!

Liepos 29-31 d. - JAWA Kurzeme Wine Festival, Sabile, Latvija.



Rašykite, kur dar dalyvausite, dalinkitės mintimis.